Wiele kobiet, zwłaszcza tych preferujących ciemne majtki, zauważa na nich rudawe odbarwienia. Czy jest to powód do niepokoju? Na to pytanie odpowiada dr n.med. Agnieszka Nalewczyńska, ginekolożka. Z tego tekstu dowiesz się również, jak powinna wygląd prawidłowa wydzielina, a jaka powinna zaniepokoić.
Owłosienie kobiecego ciała jest kwestią indywidualną. Jedne panie mają te włoski jasne i delikatne, zwłaszcza blondynki, a inne – ciemne i dość gęste. To może być "taka uroda", ale też genetyka, hormony i wiele innych czynników.Bywa jednak, że włosy rosną wyjątkowo intensywnie i to w miejscach dość nietypowych, jak przedramiona, czy twarz. Jeśli do tego dochodzą inne, pozornie niezwiązane ze sobą objawy, jak częste niestrawności, uczucie zmęczenia, a nawet niemożność zajścia w ciążę, wtedy należy zgłosić się do lekarza, ponieważ tu może chodzić o poważną chorobę, jaką jest zespół policystycznych jajników (PCOS).
Ta dysfunkcja dotyczy wielu kobiet i nasila się z wiekiem. Często cierpią z jej powodu kobiety po porodzie i te, które podejmują duży wysiłek fizyczny. Nietrzymanie moczu to duży problem, również o wymiarze psychologicznym. Bywa przyczyną stresu i kompleksów.Trzeba podkreślić, że nietrzymanie moczu nie jest czymś, z czym należy się pogodzić, i tyle. Tę dolegliwość można leczyć, znacznie ją zmniejszyć lub nawet całkowicie wyeliminować.
Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa jest czymś krępującym. Na długo przed nią zastanawiają się, czy przed badaniem ginekologicznym muszą golić włosy w miejscach intymnych. Ginekolożka raz na zawsze rozwiewa wszelkie wątpliwości w tej kwestii.Z raportu „Profilaktyka zdrowia kobiet” zrealizowanego wiosną 2022 roku płyną alarmujące dane. Okazuje się, że regularnie, czyli co najmniej raz do roku lub według zaleceń lekarza, ginekologa odwiedza 61 proc. ankietowanych. Co czwarta kobieta chodzi do ginekologa raz na trzy lata, a 13 proc. w ogóle nie odwiedza tego specjalisty.
Z roku na rok rośnie liczba zachorowań na choroby weneryczne i to nie tylko w naszym kraju. Choć antybiotyki przez wiele lat radziły sobie z rzeżączką, to choroba wraca i jest coraz trudniejsza do wyleczenia. A nieleczona może mieć poważne konsekwencje. Czym jest rzeżączka, co robić, by się nie zarazić i jak leczyć ją, gdy jest już za późno na profilaktykę? Odpowiadamy.Rzeżączka jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób płciowych. Zachorować może zarówno kobieta, jak i mężczyzna, jednak w zależności od płci, objawy są różne. Leczenie obejmuje terapię antybiotykową i choć może skutkować pełnym wyleczeniem, należy pamiętać, że nawrót choroby jest możliwy.
Każda kobieta słyszała kiedyś o zespole wstrząsu toksycznego i o tym, że po spaniu w tamponie można stracić nogi, a nawet życie. Ile prawdy jest w tych twierdzeniach? Na te pytania odpowiedziała na Instagramie dr n.med. Agnieszka Nalewczyńska, ginekolożka z kliniki Estebelle w Warszawie. Oto co miała do powiedzenia na ten temat.
Dr Susanna Unsworth jest ginekologiem i założycielką kliniki Cambridge Women's Health Clinic w Wielkiej Brytanii. Lekarka podzieliła się w mediach wskazówkami na temat tego, jak przygotować się do wizyty u specjalisty. Pod lupę szczególnie wzięła jedną kwestię – czy przed wizytą u ginekologa trzeba się myć, czy można przyjść do gabinetu np. od razu po pracy? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć.
Dr Susanna Unsworth, ginekolog i założycielka kliniki Cambridge Women's Health Clinic w Wielkiej Brytanii podzieliła się swoimi wskazówkami dotyczącymi przygotowania się do wizyty u ginekologa. Odpowiedziała też na pytanie, czy przed wizytą u ginekologa trzeba się golić. Oto jej odpowiedź.
Dr Susanna Unsworth, ginekolog i założycielka kliniki Cambridge Women's Health Clinic w Wielkiej Brytanii podzieliła się swoimi wskazówkami dotyczącymi przygotowania się do wizyty u ginekologa. Lekarka wymieniła 3 rzeczy, których nie trzeba robić przed wizytą u ginekologa. Niestety wiele kobiet popełnia te błędy, narażając się na pogorszenie zdrowia.
Mięśniaki macicy to najczęstsze łagodne guzy u kobiet w wieku rozrodczym. Niektóre są małe jak pestki słonecznika, inne duże jak strusie jaja. Z tego artykułu dowiesz się, czym są mięśniaki macicy, jakie są ich przyczyny, jakie dają objawy i kiedy trzeba je wyciąć.Mięśniaki można leczyć zarówno farmakologicznie, jak i chirurgicznie. Niekiedy jednak konieczne jest usunięcie całej macicy, co przeraża wiele kobiet, ponieważ jest nieodwracalne i powoduje bezpłodność. Na szczęście nie zawsze trzeba to robić. Oto wszystko, co warto wiedzieć o mięśniakach macicy i ich leczeniu.